Produktai

Vaizdo medžiaga

Panaudojimas

Poliuretano putos ir putų pistoletai

KĄ REIKIA ŽINOTI APIE POLIURETANO PUTAS

Poliuretano putos žinomos daugeliu pavadinimų. Įprasti pavadinimai yra montavimo putos, statybinės putos, užpildančios putos, sandarinimo putos, ar pistoletinės putos. Aprašymuose, kuriuose pateikiama informacija apie numatytą naudojimą, naudojami tokie terminai kaip klijai, užpildas, izoliuojanti medžiaga ir izoliacinės putos. Priklausomai nuo naudojimo paskirties skiriasi komponentų, aktyvatorių, putų stabilizatorių ir antipirenų receptūros. Esminis komponentas visada yra poliuretanas – trumpiau PU. Štai kodėl daugelis žmonių žino pavadinimą „PU putos“, kurios purškimui naudojamos skystoje formoje, po to išsipučia ir taip įgauna tūrį.

KLIJAVIMAS, SANDIMAS IR IZOLIACIJA

Kai kuriose srityse ypač daug dėmesio skiriama putų sukibimo savybėms. Pavyzdžiui, nelaikančios sienos iš akytojo betono blokelių tvirtinamos naudojant vadinamąsias klijuojančias putas, kurios pakeičia įprastą skiedinį. Putos taip pat naudojamos klijuoti EPS, XPS arba laminuotas PIR/PUR izoliacines plokštes gipso kartono konstrukcijose arba ant plokščių stogų. PU putos taip pat naudojamos perimetro šiltinimui, išorinių rūsio sienų perimetro izoliacijai iš standaus polistireninio putplasčio plokščių klijavimui.

Be to, specialios užpildančios putos, pasižyminčios aukštomis plėtimosi savybėmis, naudojamos sanitarinėse patalpose ir stogo srityse. Plečiantis poliuretano putoms, jos prasiskverbia į visas ertmes ir jas užpildo. Net didesnės ertmės, pavyzdžiui, esančios roletų dėžėse ar dvigubame mūre, izoliacijai užpildomos putomis.

Be klijavimo ir izoliacinių savybių, PU putų elastingumas taip pat vaidina labai svarbų vaidmenį langų ir durų montavime. Norint optimaliai užsandarinti pastato sujungimo jungtis tarp pastato konstrukcijos ir lango/durų staktos, reikia naudoti trijų lygių sistemą (vidinė junties dalis garoizoliacinė, vidurinė – šilumos ir garso izoliacija, išorė – apsaugo nuo lietaus ir vėjo).

PU PUTOS IR IŠORĖS VEKSNIŲ ĮTAKA

Atsparios vandeniui arba nelaidžios vandeniui

Nors PU putos nėra visiškai atsparios vandeniui, jos labai mažai sugeria vandenį – vos 1 proc. Dėl paviršiaus struktūros PU putos veikiamos drėgmės vandenį gali atlaikyti ilgą laiką. PU putos nesuyra net nuolat veikiamos vandens. Jos gali tam tikrą laiką sulaikyti vandenį, o vandens purslai nekenkia, tačiau pastoviai veikiant slėgiui vanduo ilgainiui prasiskverbs ir praeis pro putų ląstelių kameras. Todėl reikėtų vengti ilgalaikio vandens poveikio.

Neatsparios UV spinduliams

Sukietėjusios PU putos yra atsparios senėjimui ir dažniausiai atsparios vandeniui bei cheminėms medžiagoms. Galima dažyti dažais be tirpiklių, užklijuoti ir tinkuoti. Tačiau PU putos nėra atsparios UV spinduliams, todėl visada turi būti apsaugotos nuo UV spindulių poveikio išorėje, pvz., naudojant hermetikus, juostas, langų sujungimo plėveles arba skystą membraną.

1K IR 2K PUTŲ SKIRTUMAI

1K putų savybės

Vienkomponentės 1K sandarinimo putos kietėja reaguodamos su aplinkinio oro drėgme ir bet kokia drėgme, kuri gali būti ant paviršiaus. Reaguojant su drėgme susidaro anglies dioksidas, dėl kurio cheminės reakcijos metu medžiaga plečiasi ir putoja. PU putos paprastai greitai sukietėja. Dauguma putų, priklausomai nuo receptūros, tampa nelipniomis jau maždaug po 10 minučių ir gali būti pjaunamos peiliuku po 40–60 minučių. Tai naudojama norint sklandžiai apipjauti sukietėjusių 1K putų kraštus.

2K putų savybės

Be poliuretano, yra dar vienas reagentas, taip pat vaidina svarbų vaidmenį vadinamajame 2 komponentų putose. Komponentas, sukietinantis putas, yra balionėlio viduje. Prieš naudojant 2K balionėlį reikia suaktyvinti. Norėdami tai padaryti, sukamas plastikinis varžtas apatinėje skardinės dalyje ir stipriai purtoma. Sukratydami balionėlį abu komponentai susimaišo. Tada aktyvuotų putų naudojimas turi 5 minutes, o skardinė visada turi būti visiškai išnaudota.

1K ir 2K putos palyginimui

Abi putos tinka šiltinimui ir izoliavimui, užpildymui ir sandarinimui. 1K putos sudaro apie 90 procentų statybinių putų PU putų rinkoje. Priklausomai nuo receptūros, kai 1K putos išpurškiamos iš balionėlio jos padidėja iki 50 procentų savo tūrio. Kita vertus, dviejų komponentų putos kietėja daug greičiau ir tolygiai tiek iš vidaus tiek iš išorės. Tai taip pat suteikia daugiau jėgos ir nėra veržiančios. Kadangi nėra plėtimosi slėgio, 2K putos ypač tinka durų staktų montavimui.

BANDYMO METODAI IR EUROPOS STANDARTAI

PU putų gaminių kategorijai buvo sukurti bandymų standartai, kurie yra patvirtinti kaip Europos standartai. Šie standartai suteikia vartotojams galimybę palyginti gaminio našumą ir saugiai bei pagrįstai pasirinkti. Kaip lyderė ir pradininkė pasaulinėje PU putų rinkoje, Soudal atlieka pagrindinį vaidmenį siekdama šių standartų.

STANDARTIZUOTI BANDYMO METODAI

FEICA yra Europos klijų ir sandariklių pramonės asociacija, koordinuojanti, atstovaujanti ir remianti šios pramonės interesus visoje Europoje. Šioje asociacijoje vienija visi žinomi gamintojai. Vienkomponenčių PU putų gamintojai, šiuo metu užimantys 90 procentų Europos rinkos, prieš kurį laiką, kaip FEICA dalis, sukūrė standartizuotus bandymo metodus.

Vienoduose vertinimo standartuose pateikiama informacija apie PU putų tūrį, sukibimą ir susitraukimą bei kirpimo savybes. Kadangi gaminiai yra jautrūs temperatūrai ir drėgmei, labai svarbu šiuos pagrindinius rodiklius išmatuoti naudojant vienodus bandymo metodus. Bandymo metodai taikomi 1K putoms, t. y. iš esmės visoms įprastoms statybinėms ir montavimo putoms, kurias galima apdoroti tiesiai iš baliono.

PRIEŠGAISRINĖS STATYBINĖS MEDŽIAGOS

EUROPOS PRIEŠGAISRINĖS SAUGOS NORMOS

Nuo 2001 m. EN 13501-1, Europos statybinių medžiagų klasifikavimo sistema. EN 13501-1 apima A–F statybinių medžiagų klases:

A: visiškai nepalaiko degimo (A1, A2)

B: nežymiai palaiko degimą

C: ribotai palaiko degimą

D: ženkliai palaiko degimą

E: skatina degimą

Kl.: skatina degimą arba nėra duomenų

Be to, dūmų susidarymas (dūmai, s1, s2 ir s3 klasės) ir degantys lašeliai (lašeliai, d0, d1, d2 klasės) taip pat klasifikuojami:

s1: mažas dūmų susidarymas

s2: vidutinis susidarančių dūmų srautas

s3: didelis susidarančių dūmų srautas

d0: liepsnojančių lašelių nėra per 600 sekundžių

d1: nėra degimo, lašėjimas, kai degimo laikas yra ilgesnis nei 10 sekundžių per 600 sekundžių

d2: lašėjimas neaptiktas

fdfazfgs

DAUGIAU SAUGOS PO MOKYMŲ

ES reglamente reikalaujama, kad profesionalūs naudotojai, dirbdami su diizocianato turinčiais produktais, pvz., PU putomis, būtų apmokomi. Soudal, klijų ir sandariklių gamintojas, palaiko perdirbėjus, turinčius reikiamą sertifikatą ir gavusius apmokymus.

Siekdama užtikrinti saugų PU putų naudojimą, pavyzdžiui, Europos Komisija REACH cheminių medžiagų reglamente numatė, kad naudoti medžiagas galima naudoti tik po tinkamų apmokymų. Todėl profesionalūs vartotojai turi sėkmingai baigti mokymą, ir išlaikyti egzaminą.

Europoje pirmaujanti nepriklausoma poliuretano statybinių putų gamintoja, Soudal ne tik turi savo svetainę su mokymo informacija (https://pu-training.com/9900000-lt/), bet ir pati rengia apmokymus. Kaip papildomą paslaugą, įmonė nuo 2022 m. lapkričio mėnesio siūlo profesionalaus PU gaminių naudojimo mokymo kursus. Tai mokymo modulis 048, Poliuretano gaminių taikymas statybų sektoriuje – klijai, sandarikliai ir putos purškiami tiesiai iš mažų pakuočių aplinkos temperatūroje. Soudal kursai vyksta internetu arba asmeniškai – pavyzdžiui, su vietiniais prekybos partneriais, kad būtų sumažintos mokymosi kliūtys ir tuo pačiu metu būtų suteikta galimybė užduoti ir keistis klausimais. Iš karto po kurso į klausimus reikia atsakyti internetu, naudojant atsakymų variantų metodą. Jei atsakymas yra pakankamai teisingas, dalyviai elektroniniu paštu gaus sertifikatą, kaip mokymų įrodymą.

PU mokymas turi būti atnaujinamas kas penkerius metus. Tai užtikrina, kad perdirbėjai būtų nuolat mokomi tinkamai naudoti poliuretano putas, PU sandariklius ir PU medienos klijus. Tai apsaugo jus nuo galimos rizikos kasdieniame darbe. Svarbi pastaba: darbdaviai privalo pateikti įrodymus. Turite dokumentuoti, kad jūsų darbuotojai sėkmingai baigė saugos mokymus.

POLIERETANO PUTŲ NAUDOJIMO PAVYZDŽIAI

PATARIMAI IR REKOMENDACIJOS, DARBUI SU PU PUTOMIS

1. Saugiai laikykite ir transportuokite PU putų balionus.

PU putų balioną reikia laikyti sausoje, vėsioje vietoje vertikaliai, vožtuvu į viršų. PU putų baliono vožtuvas paprastai nėra 100 procentų sandarus difuzijai. Tačiau jei gaminyje yra „Duravalve“ vožtuvo sistema, tai sumažina horizontalaus sandėliavimo problemas. Transportavimas transporto priemone visada turi būti atliekamas krovinių skyriuje ir transportavimo dėžėje arba kartoninėje dėžėje.

 

2. Saugokite odą ir akis nuo sąlyčio su putomis.

Dirbant su PU putomis, būtina dėvėti apsauginius akinius ir pirštines, nes PU putos taip pat prilimpa prie odos ir akių. Taip pat reikia užtikrinti pakankamą vėdinimą, nes, kol putos sukietėja, jose esantis diizocianatas gali sudirginti odą ir akis.

 

3. Prieš naudojimą ir dirbant balioną suplakite.

Kadangi PU putų balione esantys prepolimeras ir putojimo agentas sandėliavimo metu atsiskiria, juos prieš naudojimą reikia dar kartą sumaišyti gerai sukratant. Viena vertus, PU putos tampa smulkiai porėtos ir lengviau išeina iš baliono. Nekratant putos išeis silpnai, putų išeiga bus mažesnė ir nukentės putų kokybė. Be to, balione lieka daugiau putų.

 

4. Suaktyvinkite 2K putų komponentus.

Naudojant dviejų komponentų PU putas, prieš sukratant balioną reikia suaktyvinti kietiklį, pasukti ratuką (Soudal skardinės apačioje). Norint išvengti per didelio slėgio skardinėje, putų naudojimas turi prasidėti per 5 minutes, kitaip skardinėje atsiras per didelis slėgis. Suaktyvinus skardinė sušils, nes skardinėje vyksta cheminė reakcija ir putos pradeda kietėti.

 

5. Prieš naudodami patikrinkite PU putas ir pistoletą.

Prieš pradėdami dirbti, turėtumėte patikrinti, kaip putos išsipurškia iš skardinės ir ar vožtuvas neužsikimšęs, ar tinkamai balionas prisuktas prie vožtuvo. Norėdami tai padaryti, putas galima įpurkšti į kartoninę dėžę arba šiukšlių maišą. Jei balionas gerai sumaišytas, gaunamos vienalytės, vienspalvės putos. Vožtuvo rankenėlė turi būti sureguliuota pagal jungties matmenis ir neturėtų būti atidaryta per daug, taip putos liks jungtyje.

 

6. Atkreipkite dėmesį į pu, aplinkos ir paviršiaus temperatūrą.

Geriausias PU putų rezultatas gaunamas esant aplinkos temperatūrai nuo +5 °C iki +25 °C laipsnių. Optimali paviršiaus temperatūra yra +20 °C laipsnių. Jei bus per vėsu, iš skardinės putos sunkiai purkšis, lėčiau kietės, bus trapios ir praras sukibimą. Taip pat kenčia putų struktūra. Esant +35 °C laipsnių ar aukštesnei temperatūrai, PU putos yra per šiltos, jos skystėja ir gali tekėti. Sukietėjusios PU putos yra atsparios temperatūrai nuo minus 40 °C iki plius 90 °C laipsnių.

Jei tik skardinė nėra tinkamos temperatūros, ją galima atvėsinti arba pašildyti šalto ar šilto vandens vonelėje. Jei aplinkos temperatūra per aukšta arba per šalta, turėtumėte palaukti geresnių oro sąlygų. PU putų skardinės jokiu būdu negalima staigiai kaitinti ar šildyti saulės spinduliuose, automobilio bagažinėje, pavyzdžiui, karštomis vasaros dienomis, nes kitaip suslėgtos dujos skardinėje per greitai išsiplės ir indas gali sprogti.

7. Paruoškite paviršių pagal specifikacijų reikalavimus.

Siekiant užtikrinti optimalų PU putų sukibimą su paviršiumi, jis turi būti stabilus (be silpnai besilaikančių dalelių) , švarus ir be riebalų. Jei pagrindas pagamintas iš per daug sugeriančios medžiagos, pvz., gipso kartono ar akytojo betono, pagrindą reikia iš anksto gruntuoti.

8. Sudrėkinkite jungtį ir vienkomponentes PU putas.

Norint kad vienkomponentės putos tinkamai sukietėtų, reikia drėgmės. Dėl šios priežasties ir paviršius ir išpurkštos putos turi būti sudrėkinti. Tai geriausiai padaryti rankiniu purkštuvu su vandeniu. Jei drėgmės per mažai, putos lėčiau kietėja, putų išeiga mažesnė ir prastėjas jų struktųra. Panaudojus per daug drėgmės, putos labia greitai plėsis, o po to gali susitraukti ir atitrūkti nuo sandarinamų paviršių.

NAUDOJIMAS IR TOLESNIS APDOROJIMAS

  1. Dirbant PU putų skardinė turi būti dugnu į viršų.

Naudojimo metu PU putų balioną reikia laikyti vožtuvu žemyn. Ši padėtis leidžia dujoms optimaliai išstumti klampias putas iš baliono. Priešingu atveju labai sumažės putų išeiga.

 

  1. PU putos purškiamos iš apačios į viršų.

Vertikalios jungtys visada turi būti užpildomos putomis iš apačios į viršų. Tai reiškia, kad šviežios PU putos bus purškiamos ant jau suputojusių putų. Šis metodas neleidžia PU putoms nukristi ir sutepti šalia esančių paviršių.

 

  1. Būkite kantrūs pjaustydami PU putas.

Prieš nupjaunant PU putų perteklių peiliuku, jos turi visiškai sukietėti. Jei putos nupjaunamos per anksti, sutrikdomas kietėjimo procesas, pjovimo vietose putos susmunka ir suyra. Prieš pjaudami, į putas įsmeikite peiliuką jei ant ašmenų matoma nesukietėjusios putos, pjauti dar per anksti.

 

  1. Sukietėjusias PU putas apsaugokite nuo UV spindulių.

PU putos yra atsparios senėjimui, atsparios vandeniui bei cheminėms medžiagoms, tačiau nėra atsparios UV spinduliams. Jei putos ilgą laiką bus dienos šviesoje, jos pagels, taps trapios ir lengvai pažeidžiamos. Norint apsaugoti nuo UV spindulių, putos gali būti nutinkuotos, apklijuotos langų juostomis, užteptos skystomis mastikomis arba nudažomos. Sandarinimas skystomis mastikomis Soudatight Hybrid arba Soudatight WP, yra optimalus sprendimas.

 

  1. Pakartotinas PU putų panaudojimas.

Pradėtą naudoti putų skardinę galima naudoti kelias savaites. Norėdami tai padaryti, iš dalies išnaudotą skardinę reikia palikti prisuktą ant putų pistoleto. Srauto reguliavimo rankenėlė turi būti visiškai užsukta. Jei putų daugiau nebenaudosite, prieš atsukdami balioną, turite jį visiškai ištuštinti, taip išvengsite nekontroliuojamo likusių putų ištekėjimo. Prie putų pistoleto prisukite PU valiklio balionelį ir kelis kartus praplaukite pistoletą. Plovimas bus baigtas kai purkšis skaidrus valiklis.

 

  1. Siaurose jungtyse Naudokite daugiafunkcį antgalį.

Daugiafunkcinis vamzdelis dėl savo kūgio formos, ne tik pagerina putų struktūrą, bet ir savo ilgu siauru antgaliu užpildo putas į sunkiai pasiekiamas vietas ir erdviškai labai ribotas jungtis.

Praktinis darbas su PU putomis

OPTIMIZUOTI PUTŲ VAIZDĄ

Dirbant su putų pistoletu ne tik lengva valdyti ir dozuoti, bet ir ženkliai padidėja putų išeiga. Žmogaus akimi matomą PU putų struktūrą ir korėtumą, taip pat galima optimizuoti. Uždarų putų porų struktūra taip pat padidina izoliacijos vertę.

Adapterio vamzdelis

Rankinės sandarinimo putos su adapterio vamzdeliais izoliacijos ir užpildymo darbams naudojamos retai. Dozavimas sunkiai kontroliuojamas ir tai lemia netaisyklingą putų struktūrą.

Soudal putų pistoletas


Teflono pistoletu poliuretano putos naudojamos patogiai ir dozuojamos tiksliai . Be to, putų ląstelių struktūra tampa akivaizdžiai smulkesnė, gaunama tolygi putų struktūra.

Teflono putų pistoletas


Teflono pistoletu poliuretano putos naudojamos patogiai ir dozuojamos tiksliai . Be to, gaunama tolygi putų struktūra.

Daugiafunkcis antgalis


Šį antgalį galima lengvai pritvirtinti prie įprastų PU putų pistoletų galo. Antgalis pagerina putų struktūrą iki maksimaliai vienalytės putų struktūros.